Obszary badawcze Katedry Rachunkowści, związane z rozwojem specjalności naukowych, obejmują m.in:
W katedrze planowana jest również realizacja wielu zadań badawczych związanych z rozwojem młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich. Przykładowe tematy przygotowywanych rozpraw to:
Pracownicy Katedry Rachunkowości biorą udział w realizacji zarówno grantów badawczych finansownych przez Narodowe Centrum Nauki, jak i projektów finansowanych przez fundusze Unii Eurpejskiej.
Do najważniejszych należą:
”Wpływ uwarunkowań kulturowych na interpretację Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w Polsce – analiza porównawcza na tle Niemiec oraz Wielkiej Brytanii”,
Finansowany ze środków NCN, kwota przyznana: 293 499 zł. Kierownik: prof.dr hab. Jerzy Gierusz, wykonawcy; dr Sylwia Silska-Gembka, mgr Katarzyna Koleśnik. Okres realizacji: 02.09.2013-01.09.2016.
Opis projektu:
Głównym celem niniejszego projektu jest zbadanie stopnia oddziaływania uwarunkowań kulturowych na subiektywne osądy dokonywane przez księgowych oraz biegłych rewidentów w związku z zastosowaniem wybranych MSSF w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Sposób interpretacji zostanie zweryfikowany poprzez zbadanie podejścia wyżej wymienionych grup zawodowych do - zawartych w wybranych standardach - słownych określeń prawdopodobieństwa, takich jak: „istnieje prawdopodobieństwo”, „jest prawdopodobne”, „możliwość wypływu środków jest znikoma”, „istnieje wystarczająca pewność”.
Ponadto, aby upewnić się, czy księgowi i biegli rewidenci z Polski różnią się od księgowych i biegłych rewidentów z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii w sposób określony przez Hofstede, zostanie dołączony do formularza ankiety - opracowany przez Hofstede moduł ankiety wartości (VSM – values survey module).
Ponieważ ankiety zostaną skierowane zarówno do księgowych jak i biegłych rewidentów, możliwe będzie ustalenie czy MSSF wymagające dokonania subiektywnych osądów są odmiennie interpretowane przez księgowych oraz biegłych rewidentów w każdym z badanych krajów oraz określenie stopnia i zakresu ewentualnych rozbieżności, a także identyfikacja wpływu czynników determinujących te różnice.
Niniejsze badanie stanowi pierwszą próbę empirycznej weryfikacji nie tylko hipotez dotyczących interpretacji MSSF w Polsce, lecz również szeroko pojętych uwarunkowań kulturowych naszej rachunkowości. Powinno to otworzyć zupełnie nowy obszar badań interdyscyplinarnych w Polsce – rachunkowości i kultury. Będzie też polskim głosem w dyskusji nad uniwersalnością zachodnich norm rachunkowości, a w rezultacie nad możliwością przyjęcia MSSF w skali całego świata.
„Innowacyjny model społeczno-ekonomicznych korzyści i kosztów w projektach infrastrukturalnych”, II program Innowacje Społeczne, kwota przyznana 376 255. Kierownik: dr hab. Anna Zamojska, wykonawca: dr Marek Ossowski.
Projekt o charakterze dydaktycznym:
Menadżer Jutra - wzrost kompetencji studentów Wydziału Zarządzania UG kierunków Zarządzanie oraz Finanse i Rachunkowość.
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Kierownik Projektu: dr Aleksandra Wiercińska. Okres realizacji:02.2015 - 09-2015.
Skierowany był do studentów ostatniego semestru studiów stacjonarnych I i II stopnia kierunków Zarządzanie oraz Finanse i Rachunkowość a jego celem było:
1.Zwiększenie zaangażowania pracodawców w realizację programów kształcenia poprzez organizację zajęć dodatkowych i spotkań z pracodawcami dla studentów Wydziału Zarządzania.
2.Rozwinięcie kompetencji interpersonalnych i komunikacyjnych studentów poprzez udział w certyfikowanych szkoleniach.
3.Zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy studentów ostatnich semestrów kierunków Zarządzanie oraz Finanse i Rachunkowość poprzez udział w 160 – godzinnych stażach.