Strona główna » PICEM
Zespół projektu Erasmus+ PICEM

dr hab. Ewa Wycinka, prof. UG

Od roku 2020 pracuję na Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku  profesora uczelni  w Katedrze Statystki na Wydziale  Zarządzania. Moja wcześniejsza działalność dydaktyczna i naukowa również związana była z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie w 2006 roku uzyskałam tytuł doktora nauk ekonomicznych, a wcześniej magistra ekonomii (1999) oraz magistra prawa (2001). Współpracowałam również w zakresie dydaktyki z innymi szkołami wyższymi, z tym z Wyższą Szkołą Zarządzania w Gdańsku, Gdańską Akademią Bankową, Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku. W ramach współpracy zagranicznej wyjeżdżałam do University of Benevento (Włochy), STERN School of Business  (New York University), University of Milano Bicocca (Mediolan, Włochy), Valdosta State University (Georgia, USA). Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu  Gdańskiego w latach 2012 - 2017 pełniłam funkcję redaktora statystycznego czasopisma Zarządzanie i Finanse, w latach 2012 - 2016 prodziekana ds. studentów i współpracy z zagranicą oraz wydziałowego koordynatora programu Erasmus.

Dorobek dydaktyczny

Wykładam bądź wykładałam w ostatnich latach szereg przedmiotów związanych ze statystyką i jej zastosowaniami, w tym w języku polskim: Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna, Matematyka finansowa, Ubezpieczenia, Ubezpieczenia gospodarcze, Statystyczna analiza decyzji, Demograficzne podstawy ubezpieczeń na życie, Tablice wymieralności, Analiza historii zdarzeń (analiza przeżycia), Budowa modeli skoringowych, Metody aktuarialne. W języku angielskim: Descriptive Statistics, Mathematical Statistics, Quantitative Methods, Insurance.

Dorobek naukowy

Jestem autorką lub współautorką ponad 50 publikacji w języku polskim i angielskim (w tym 4 monografii naukowych, 8 rozdziałów w monografiach, 38 artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych). Moje aktualne zainteresowania naukowe koncentrują się na analizie przeżycia, w tym w szczególności na modelowaniu zdarzeń konkurujących, czego efektem jest wydana w 2019 roku monografia „Modele zdarzeń konkurujących i ich zastosowania w ocenie ryzyka niewypłacalności pożyczkobiorcy”.