Strona główna » Zarządzanie Nieruchomościami i Projektami Deweloperskimi
Zarządzanie Nieruchomościami i Projektami Deweloperskimi
Informacje o studiach (2025/2026)

 

W roku akademickim 2025/2026 we studia będą prowadzone współpracy z partnerami:

 

 

 

                  oraz                                     

 

Celem studiów jest przekazanie słuchaczom kompleksowej wiedzy na temat rynku nieruchomości (obejmującej aspekty prawne, techniczne i ekonomiczne), niezbędnej do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości oraz realizacji przedsięwzięć deweloperskich (w tym m.in. biurowych, handlowych, logistycznych, hotelowych, mieszkaniowych, infrastrukturalnych oraz typu „land development”).

Cele studiów i korzyści dla studentów

Zarządzanie nieruchomościami i projektami deweloperskimi to połączenie wielu interdyscyplinarnych działań. Praca w tym obszarze związana jest z prowadzeniem inspekcji budynków i realizowanych inwestycji, analizą dokumentacji i obowiązujących przepisów prawa, przygotowaniem planów i studiów wykonalności (w zakresie prawnym, marketingowym, finansowym oraz organizacyjnym), analizowaniem rynku nieruchomości, oceną optymalnego sposobu użytkowania nieruchomości, dokonywaniem oceny pozycji rynkowej nieruchomości, a także jej kreowaniem. Ważnym aspektem zarządzania nieruchomościami i projektami deweloperskimi jest ich finasowanie. Na studiach przekazywana jest wiedza dotycząca również tego zagadnienia. Omawiane są metody finansowania takie jak Project Finance i Corporate Finance, a także aspekty partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przedstawiane są również podstawowe pojęcia związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak: carbon footprint, energia odnawialna, zero vs. net zero, biofilia oraz międzynarodowe systemy certyfikacji budynków zrównoważonych.

Integralną częścią programu jest również analiza lokalizacji, niezbędna przy projektowaniu takich obiektów, jak centra handlowe. W ramach zajęć omawiane są różne rodzaje analiz stref oddziaływania, a także nowoczesne technologie wykorzystywane w ich przeprowadzaniu.

Absolwent zdobędzie kompleksową wiedzę i umiejętności odnoszące się do całego cyklu życia nieruchomości — od planowania, poprzez realizację inwestycji, użytkowanie (zarządzanie), aż po zbycie. Ukończenie studiów pozwoli na pracę z nieruchomościami o różnym przeznaczeniu, w tym m.in. mieszkalnymi, handlowymi, biurowymi, magazynowymi, hotelowymi oraz gruntowymi niezabudowanymi. Pozyskana wiedza będzie przydatna zarówno przy podejmowaniu decyzji dotyczących własnych nieruchomości, jak i w zakresie zarządzania majątkiem przedsiębiorstw, instytucji publicznych czy jednostek samorządu terytorialnego.

Biorąc pod uwagę, iż wykonywanie zawodu zarządcy nieruchomości nie wiąże się już z koniecznością posiadania licencji zawodowej, ranga świadectwa ukończenia studiów podyplomowych w tym zakresie zyskała na znaczeniu. Co więcej, dzięki nowoczesnemu programowi obejmującemu zagadnienia z zakresu zarządzania nieruchomościami i projektami deweloperskimi, świadectwo stanowi istotny dowód potwierdzający kwalifikacje i wiedzę niezbędną do wykonywania dwóch atrakcyjnych i odpowiedzialnych zawodów.

Warunki ukończenia studiów

Warunkiem otrzymania wyniku pozytywnego jest uzyskanie wszystkich zaliczeń z przedmiotów w ramach toku studiów i wymaganej liczby punktów ECTS.

Wymagania od kandydatów

Studia są skierowane do osób posiadających wykształcenie wyższe, które obecnie zajmują się lub planują zająć się zarządzaniem nieruchomościami, przedsięwzięciami deweloperskimi czy pragną zdobyć aktualną wiedzę na temat rynku nieruchomości. 

Koszt uczestnictwa

Opłata jednorazowa: 5.500,00 pln
Opłata semestralna: 2 raty po 2.750,00 pln;  całość 5.500,00 pln

Limit miejsc

Minimalnie: 30 osób
Maksymalnie: 60 osób (decyduje kolejność zgłoszeń)

Zgłoszenia:                                                                                                                                                                  
Rekrutacja 
odbywa się za pośrednictwem narzędzia Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) na Studia Podyplomowe http://ug.edu.pl/rekrutacja/studia_podyplomowe .

Etapy: 

  1. Rejestracja w IRK: od dnia 1.08.2025 r. do dnia 30.09.2025 r.
  2. Dostarczanie dokumentów rekrutacyjnych:  od dnia 8.09.2025 r. do dnia 30.09.2025 r. (Sekretariat Katedry pokój 129)
  3. Ogłoszenie listy osób wstępnie przyjętych: 3.10.2025 r.

Kandydaci powinni złożyć następujące dokumenty:

  1. Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe - generowane z systemu IRK (po zapisaniu się na edycje studiów podyplomowych).
  2. Odpis lub potwierdzoną notarialnie za zgodność z oryginałem kserokopię dyplomu ukończenia wyższych studiów.

Kontakt 
Obsługa administracyjna:
mgr Wiesława Patecka 
tel. 058 523 14 08
e-mail: wieslawa.patecka@ug.edu.pl 
Sekretariat jest czynny: od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 

Przerwa urlopowa: 01.08.2025 – 07.09.2025

Katedra Inwestycji i Nieruchomości
Wydział Zarządzania
Uniwersytet Gdański
ul. Armii Krajowej 101 pok. 129
81-824 Sopot

Inne informacje

  • Warunkiem uruchomienia studiów jest nabór minimum 30 osób.
  • Zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów (w soboty i niedziele) w formie stacjonarnej, co pozwala na nawiązywanie wartościowych relacji zawodowych i interpersonalnych oraz sprzyja aktywnej wymianie doświadczeń i zacieśnianiu więzi między uczestnikami studiów.
  • Zajęcia mają formę konwersatoriów, podczas których doświadczeni specjaliści z rynku nieruchomości przekazują wiedzę popartą praktycznymi przykładami, co ułatwia jej zastosowanie w praktyce.
  • Osiągnięcia uczestnika studiów podyplomowych, w tym wyniki zaliczeń potwierdzające realizację zakładanych efektów kształcenia wyraża się bez zastosowania ocen (zal/nzal), zgodnie z Regulaminem studiów podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim.
  • Regulamin Studiów Podyplomowych na UG