Strona główna » Katedra Inwestycji i Nieruchomości
Aktualności
Pożegnanie Pani Profesor Anny Górczyńskiej »
Data publikacji: Środa, 18 października 2023 roku

Z głębokim smutkiem żegnamy naszą Panią Profesor Annę Górczyńską, która z Katedrą Inwestycji i Nieruchomości była związana od samego początku. Panią Profesor będziemy wspominać niezwykle ciepło, jako dobrego człowieka i wspierającego nauczyciela. Pani Profesor Anna Górczyńska była promotorką i mentorką, która dzieliła się swą mądrością i doświadczeniem z niezwykłą życzliwością i kulturą. Pani Profesor na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 

Rodzinie i Przyjaciołom składamy serdeczne wyrazy współczucia.

 

Pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości

Wizyta studyjna EKO KONSULT »
Data publikacji: Poniedziałek, 24 lipca 2023 roku

5 lipca dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska prof. UG oraz dr inż. Aleksandra Koszarek-Cyra razem z przedstawicielkami Odessa Mechnikov University Management Departament ЕПФ ОНУ ім І І Мечникова, uczestniczyły w wizycie studyjnej zorganizowanej przez firmę EKO-KONSULT, która miała na celu przedstawienie inwestycji wymagających Oceny Oddziaływania na Środowisko.

 

Liczymy na dalszą współpracę!

Konferencja SGH w Warszawie "Budować-Mieszkać-Myśleć" »
Data publikacji: Wtorek, 25 lipca 2023 roku

Katedra Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w dniach 26-27 czerwca 2023 r. zorganizowała konferencję naukową pt. „BUDOWAĆ – MIESZKAĆ – MYŚLEĆ", w której Katedrę Inwestycji i Nieruchomości reprezentowała Kierownik Katedry Dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG. Obecna podczas konferencji była również prof. dr hab. Krystyna Dziworska, która funkcję Kierownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości pełniła w latach 1994-2018.

Celem konferencji było przeprowadzenie debaty wśród przedstawicieli środowiska naukowego i praktyków w zakresie sposobu identyfikacji i przełamywania barier w rozwoju mieszkalnictwa i miast.

Dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG. moderowała także panel dyskusyjny "Nieruchomości i zrównoważone inwestycje w mieście".

Konferencji towarzyszyły również obchody 70. urodzin oraz 45-lecia pracy zawodowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie kierownika Katedry Miasta Innowacyjnego – profesora Marka Bryxa.

Serdecznie gratulujemy Jubileuszu!

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK 2023 »
Data publikacji: Wtorek, 25 lipca 2023 roku

5 czerwca dr inż. Aleksandra Koszarek-Cyra uczestniczyła w XI edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2023.

Tegoroczna dyskusja koncentrowała się wokół aktualnych zagadnień obejmując:

  • nowe źródła dostaw surowców dla Europy,
  • wpływ sankcji na gospodarki państw członkowskich,
  • embargo na surowce energetyczne z Rosji jako czynnik przyspieszający proces transformacji energetycznej i odejście od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE.

Wśród zagadnień nie zabrakło tematów związanych z inwestycjami w produkcję zielonego wodoru, dalszym rozwojem offshore, transformacją sektora ciepłowniczego, nowymi założeniami ustawy wiatrakowej czy inwestycji w infrastrukturę krytyczną.

Marie Skłodowska-Curie Actions »
Data publikacji: Wtorek, 25 lipca 2023 roku

Koniec maja obfitował w dalsze prace w nawiązywaniu współpracy zagranicznej.

30 maja dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG odwiedziła Uniwersytet w Splicie, gdzie uczestniczyła w rozmowach nt. współpracy m.in. w sprawie projektu Marie Skłodowska-Curie Doctoral Network.

Projekty Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks mają na celu wykształcenie twórczych, innowacyjnych i elastycznych pracowników nauki, zdolnych do odpowiedzi na obecne i przyszłe wyzwania oraz umiejących przekształcić wiedzę i pomysły w produkty i usługi, przyczyniające się do osiągnięcia korzyści ekonomicznych i społecznych.

To kolejna inicjatywa, która ma na celu umiędzynarodowienie naszej uczelni i nawiązanie szerszej współpracy z innymi ośrodkami naukowymi.

Global Perspectives on planetary boundaries: Sustainable solutions for limited resources »
Data publikacji: Wtorek, 25 lipca 2023 roku

W dniach 10-14 mają dr inż. Aleksandra Koszarek-Cyra wzięła udział w sympozjum naukowym "Global Perspectives on planetary boundaries: Sustainable solutions for limited resources", które odbyło się w Aalen w Niemczech.

Dyskusja naukowa ukierunkowana była na problemy związane ze zrównoważonym rozwojem. Uczestnicy sympozjum mieli także okazję do zwiedzenia kampusu, wymiany doświadczeń oraz uczestniczenia w 60 rocznicy powstania uczelni Hochschule Aalen.

Nieruchomość w przestrzeni 6 - doroczne spotkanie praktyków i naukowców »
Data publikacji: Środa, 17 maja 2023 roku

W dniach 20-21 kwietnia pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości posiadający uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości dr hab. Dariusz Trojanowski, prof. UG oraz dr Ewelina Nawrocka wzięli udział w dwudniowej konferencji Nieruchomość w przestrzeni 6, bogatej w warsztaty dla rzeczoznawców majątkowych.

Blisko 260 praktyków i naukowców spotkało się w Kaliszu, by duskutować problemy rynku nieruchomości i metodyki szacowania wartości nieruchomości.

Organizatorami Konferencji była: Akademia Kaliska oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej. 

 

Dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG i dr Aleksandra Koszarek-Cyra w programie Blended Intensive Program dla studentów uczelni partnerskich SEA-EU »
Data publikacji: Środa, 17 maja 2023 roku

Dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG i dr Aleksandra Koszarek-Cyra poprowadziły kurs "Zrównoważone Miasta" w ramach Blended Intensive Program dla studentów uczelni partnerskich SEA-EU.

Po raz pierwszy rolę lidera interdyscyplinarnego BIP-Blended Intensive Program „Sustainable City" przyjął Uniwersytet Gdański!

Program kierowany jest do studentów uczelni partnerskich SEA-EU. Program stworzyły Wydział Nauk Społecznych UG, Wydział Ekonomiczny UG oraz Wydział Zarządzania UG. Przewidziano w nim innowacyjne sposoby uczenia się, nauczania i szkolenia studentów, w tym współpracę online. Zajęcia są prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Maltańskiego i Uniwersytetu w Breście we Francji.  

Jak każdy BIP, składa się on z dwóch części: zajęć online, które odbyły się w terminie od 20 do 31 marca oraz spotkań stacjonarnych w Gdańsku w dniach 17-21 kwietnia 2023.Uczestnikami kursu była grupa 28 studentów z Malty, Splitu oraz Brestu, z kierunków takich jak: Geography and urban planning, Built environment, Architecture, Economy and tourism, Tourism and hotel management, Economy and tourism, Tourism and hospitality.

„Sustainable City” to trzy współgrające ze sobą kursy:

  • NEW CULTURAL GEOGRAPHY – lider: dr hab. Mariusz Czepczyński, prof UG; współprowadzący Professor Frédéric Bioret, University in Brest, France;
  • INVESTMENT, INNOVATION, AND CIRCULAR ECONOMY IN SUSTAINABLE CITIES – EXPERIENCE AND EXPECTATIONS – lider: dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG; współprowadzący: dr Aleksandra Koszarek-Cyra oraz Profesor Ruben Paul Borg, University of Malta;
  • MAKING CITY SUSTAINABLE – lider: dr hab. Marcin Wołek, prof. UG; współprowadzące: Sarah Scheiber, Phd, University of Malta oraz Wendy Jo Mifsud, Phd, University of Malta

Krótka forma Blended Intensive Program to rozwiązanie idealne dla studentów, którzy chcą wymieniać się doświadczeniami, pomysłami, praktyką oraz angażować się w projekty edukacyjne, a z różnych powodów nie mogą udać się na wymianę semestralną.

Cieszymy się, że pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości mogli być uczestnikami tak ciekawej inicjatywy!

Pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości dla mediów »
Data publikacji: Piątek, 17 marca 2023 roku

W lutym i marcu media chętnie prosiły Pracowników Katedy Inwestycji i Nieruchomości o wypowiedzi eksperckie na tematy, w których prowadzone są przez nich badania naukowe.

Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego do rozmowy o zrównoważonym rozwoju zaprosiło dr inż Aleksandrę Koszarek-Cyrę. Rozmowa dotyczyła rosnącej świadomości ekologicznej młodych pokoleń, a przede wszystkim celu ósmego, który skupia się na promowaniu stabilnego, zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu gospodarczego, pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz godnej pracy dla wszystkich ludzi. Z nagraniem wywiadu można zapoznać się online 

Polska Agencja Prasowa do udzielenia wywiadu na temat aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości mieszkalnych zaprosiła dr Ewelinę Nawrocką. Rozmowa została następnie udostępniona w wielu serwisach informacyjnych, w tym w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP.

Z kolei do audycji EKG - Ekonomia, Kapitał Gospodarka w Radiu TOK FM redaktor Maciej Głogowski zaprosił dr Eweline Nawrocką. Rozmowa dotyczyła fali podwyżek opłat za mieszkanie i wieloaspektowych źródeł skokowych wzrostów. Podcast dostępny jest na TOK FM.

Zachęcamy do wysłuchania i zapoznania się z wywiadami, a dr inż. Aleksandrze Koszarek-Cyra i dr Ewelinie Nawrockiej serdecznie gratulujemy! 

Pracownicy Katedry jako eksperci w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 »
Data publikacji: Poniedziałek, 23 stycznia 2023 roku

Pani dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG oraz Pan dr Krzysztof Szczepaniak

z Katedry Inwestycji i Nieruchomości

zostali wpisani do Wykazu ekspertów w ramach programu regionalnego

Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Serdecznie gratulujemy!

Anglojęzyczne publikacje pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości »
Data publikacji: Niedziela, 04 grudnia 2022 roku

Rok 2022 był czasem intensywnej pracy naukowej pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości. Grudzień jest czasem podsumowań, dlatego chcielibyśmy Państwa zachęcić do zapoznania się z efektami naszej pracy w postaci trzech anglojęzycznych publikacji:

  1. Kowalke K., Funk B.: Lessons from the US and German Reit Markets for Drafting a Polish Reit Act. Real Estate Management and Valuation, 2022, Vol.30 (Issue 1), pp. 1-12. DOI:10.2478/remav-2022-0001
  2. Rymarzak, M., den Heijer, A., Arkesteijn, M., & Du Preez, M. (2022). Practice what you preach: Adoption of internal campus innovations at Dutch research-intensive universities. Higher Education Quarterly, 00, 1– 18. DOI:10.1111/hequ.12412
  3. Węgrzyn, J.; Wojewnik-Filipkowska, A. Stakeholder Analysis and Their Attitude towards PPP Success. Sustainability 2022, 14, 1570. DOI:10.3390/su14031570

W trakcie procesów redakcyjnych/wydawniczych są też inne nasze opracowania, o których, mamy nadzieję, już niedługo będziemy mogli Państwa poinformować.

Nowa współautorska publikacja pt. Inwestycje przedsiębiorstw w niepewnych warunkach rynkowych »
Data publikacji: Czwartek, 03 listopada 2022 roku

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z najnowszą publikacją zespołu pracowników Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, w tym trzech pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości: Ewelina Nawrocka, Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Welzant, Anna Wojewnik-Filipkowska, Inwestycje przedsiębiorstw w niepewnych warunkach rynkowych, CeDeWu, Warszawa 2022.

Poniżej przytaczamy fragmenty publikacji i recenzji:

Decyzje dotyczące inwestowania to jedne z trudniejszych, a jednocześnie kluczowe decyzje podejmowane przez przedsiębiorców. Wyznaczają one kierunek rozwoju, determinują kondycję finansową oraz są wyznacznikiem wartości firmy. Inwestowanie jest zadaniem złożonym - wymaga wiedzy i umiejętności oraz gotowości do podjęcia ryzyka, towarzyszącego inwestowaniu. Pandemia Covid-19, konflikt militarny w Ukrainie oraz zmiany głównych parametrów makroekonomicznych gospodarki oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe źródła niepewności i ryzyka, które należy w procesie podejmowania decyzji uwzględnić. Z jednej strony ww. czynniki są ograniczeniami, ale z drugiej - stworzyły warunki do rozwoju nowych produktów czy usług.  

Celem opracowania, kierowanego zarówno do przedsiębiorców, jak i studentów zarządzania i finansów,  jest usystematyzowanie, uporządkowanie i pogłębienie wiedzy z zakresu inwestycji przedsiębiorstw w kontekście podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Inwestycje rzeczowe przedsiębiorstw, stanowiące oś rozważań ujęto w pięciu rozdziałach dotyczących: 

  • specyfiki, istoty i uwarunkowań podejmowania decyzji inwestycyjnych; 

  • oceny efektywności finansowej projektów inwestycyjnych; 

  • problematyki finansowania projektów inwestycyjnych; 

  • aktualnej problematyki podatkowej w inwestycjach; 

  • ryzyka w przedsięwzięciach inwestycyjnych. 

Opracowanie zamyka opis konkretnego przedsięwzięcia inwestycyjnego i analiza jego opłacalności w dwóch wariantach, ilustrujących ryzyko administracyjne i prawne; przeprowadzono również analizę wrażliwości projektu na zmianę wybranych założeń, odnoszących się do ryzyka makroekonomicznego.   

______________________________________________________________________________ 

 

„(…) Atutem pracy jest jej wielowątkowość i aktualność zarysowanych problemów koncentrujących uwagę Czytelnika na (1) aspektach niepewności i ryzyka związanych z procesem podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz (2) metodach zarządzania tym ryzykiem. (…) niewątpliwy walor poznawczy ma aneks praktyczny, który jest integralną częścią opracowania i jest egzemplifikacją treści teoretycznych zawartych w monografii. Omówienie różnych strategii finansowania prezentowanego tutaj przykładu projektu inwestycyjnego, przedstawienie możliwości i konsekwencji - zwłaszcza finansowych - wyboru podejmowanych decyzji, wraz z analizą wrażliwości służą podniesieniu świadomości ekonomicznej Czytelnika (…)”. 

Prof. dr hab. Ewa Siemińska, fragment recenzji 

Dr Krzysztof Szczepaniak objął stanowisko dyrektora CZRUG »
Data publikacji: Środa, 12 października 2022 roku

Jest nam niezwykle miło poinformować, że pracownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości dr Krzysztof Szczepaniak został nowym dyrektorem Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Objęcie dyrektorskiego stanowiska przez Pana dra Krzysztofa Szczepaniaka jest wyróżnieniem i zarazem wyzwaniem. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów!

                                                                   Koleżanki i Koledzy z Katedry Inwestycji i Nieruchomości

 

Dr Krzysztof Szczepaniak zaprasza do współpracy i odwiedzenia siedziby Centrum każdego, kogo interesuje tematyka zrównoważonego rozwoju. Nową siedzibą CZR jest budynek Wydziału Nauk Społecznych, ul. Bażyńskiego 4, pok. D208, 80-309 Gdańsk.

Dr Krzysztof Szczepaniak uczestniczył w spotkaniu członków SEA-EU w University of Cadiz w Hiszpanii »
Data publikacji: Czwartek, 30 czerwca 2022 roku

W dniach 9-10 czerwca 2022 r. kilkoro pracowników Wydziału Zarządzania wzięło udział w prezentacjach w ramach Forum SDGs w związku z rozwojem SEA-EU.  Forum SDGs zostało zorganizowane w celu wymiany doświadczeń na temat wdrażania kwestii zrównoważonego rozwoju w praktyce dydaktycznej na uniwersytetach SEA-EU. Wykładowcy i badacze z sześciu uniwersytetów zaprezentowali swoje doświadczenia w pracy ze studentami.

Uniwersytet Gdański był  reprezentowany stacjonarnie podczas spotkania członków SEA-EU w University of Cadiz w Hiszpanii przez Prodziekan ds. Umiędzynarodowienia i Rozwoju Wydziału Zarządzania, dr hab. Angelikę Kędzierską-Szczepaniak, prof. UG oraz dra Krzysztofa Szczepaniaka, wicedyrektora Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. Z kolei zdalnie w obradach udział wzięły  dr Anna Dziadkiewicz (Katedra Marketingu) oraz dr Monika Mazurowska (Katedra Rachunkowości).

 

University of the Seas jest sojuszem sześciu europejskich i nadmorskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Współpraca ta ma na celu realizowanie wizji międzynarodowego, wieloetnicznego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego z międzynarodową współpracą naukową, innowacyjnością i transferem wiedzy.

Głównym obszarem badawczym członków SEA-EU jest zrównoważony rozwój sektora morskiego. Priorytetem i celem są badania i działalność gospodarcza oraz kulturowa tradycja związana z morzem poprzez współpracę ze środowiskiem biznesu, agencjami badawczymi, organami władz, fundacjami czy instytucjami edukacyjnymi.

Cieszymy się, że w tak ważnych obszarach współpracy międzynarodowej wziął udział dr Krzysztof Szczepaniak,  pracownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości.

Dr inż. Małgorzata Rymarzak uczestniczyła w 28-ej konferencji naukowej ERES w Mediolanie »
Data publikacji: Czwartek, 30 czerwca 2022 roku
W dniach 22-25.06.2022 dr inż. Małgorzata Rymarzak, jako Członek Zarządu European Real Estate Society i pracownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości reprezentowała naszą Katedrę na 28-ej konferencji naukowej współorganizowanej przez European Real Estate Society (ERES) wraz z SDA Bocconi School of Management (Mediolan, Włochy).
 
Wraz z prof. dr hab. Ewą Siemińską z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Krzysztofem Sakierskim (dyrektorem w NGL Advisory) przygotowali referat na temat „REFLECTING SUSTAINABILITY IN THE ANALYSIS OF HIGHEST AND BEST USE: THE CASE OF POLISH MUNICIPALITIES”.
 
Dr inż. Małgorzata Rymarzak przewodniczyła także sesji „Sustainable Real Estate”.
 
Serdecznie gratulujemy!
Dr hab. Dariusz Trojanowski, prof. UG Członkiem Rady Fundacji Pomorskiego Instytutu Ekspertyz Majątkowych »
Data publikacji: Poniedziałek, 28 lutego 2022 roku

Miło jest nam poinformować, że członkiem Rady Fundacji Pomorskiego Instytutu Ekspertyz Majątkowych został dr hab Dariusz Trojanowski prof. UG.

Jako wieloletni rzeczoznawca majątkowy, autor wielu publikacji w zakresie wyceny nieruchomości, a przede wszystkim praktyk dr hab. Dariusz Trojanowski zasili wiedzą i doświadczeniem Radę Fundacji PIEM.

Pomorski Instytut Ekspertyz Majątkowych został założony w Gdyni w 2016 roku. Od początku istnienia działa w kierunku rozwoju rynku nieruchomości, a zwłaszcza działalności naukowej, informacyjnej, oświatowej, integracyjnej, społeczno-gospodarczej i zawodowej rzeczoznawców majątkowych.

Dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, prof. UG współautorką kolejnej publikacji »
Data publikacji: Wtorek, 11 stycznia 2022 roku

Efektem współpracy specjalistów ds. inwestycji infrastrukturalnych i partnerstwa publiczno prywatnego (PPP) jest nowa publikacja z otwartym dostępem Partnerstwo Publiczno-Prywatne - dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Monografia w formule Open Access ukazała się w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego, lecz powstała we współautorstwie Pani dr hab. Anny Wojewnik-Filipkowskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, a także dr hab. Magdaleny Załęcznej, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, dr inż. Joanny Węgrzyn (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), dr Katarzyny Olbińskiej (Uniwersytet Łódzki), oraz Pani Agaty Kozłowskiej. Polecamy tę publikację wszystkim naszym studentom.

Nowa publikacja pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości »
Data publikacji: Poniedziałek, 28 lutego 2022 roku

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nową publikacją współautorstwa pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości dr Krzysztofa Kowalkedr Małgorzaty Rymarzakmgr Rafała Kramera oraz mgr Mariki Latek: Alternatywne formy lokowania kapitału dla depozytów bankowych, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2021.

Efektywne lokowanie kapitału wymaga ciągłej jego migracji między różnymi segmentami rynku. Możliwości inwestycyjne na polskim rynku są szerokie i nie odbiegają znacząco od tych oferowanych w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Wśród polskich inwestorów indywidualnych najpopularniejszą formą alokacji kapitału są depozyty bankowe. Jednak wzrost poziomu inflacji oraz obniżki stóp procentowych, które miały miejsce w 2020 roku, spowodowały, że środki zgromadzone na nisko oprocentowanych depozytach bankowych w sposób realny tracą na wartości. Z tego względu istotną kwestią staje się rozpoznanie alternatywnych form lokowania kapitału.

W publikacji przedstawiono wybrane możliwości inwestycyjne, mogące stanowić opłacalną alternatywę dla depozytów bankowych. Ich dobór był podyktowany odmienną specyfiką poszczególnych form alokacji kapitału, stopami zwrotu (w latach 2011-2020), a także zróżnicowanym poziomem ryzyka.

W książce zaprezentowano specyfikę, a także rentowność następujących form alokacji kapitału:

  • jednostek uczestnictwa polskich funduszy inwestycyjnych dłużnych,
  • udziałów w funduszach inwestycyjnych amerykańskiego rynku nieruchomości typu REIT (Real Estate Investment Trusts),
  • domów senioralnych.

Omówienie poszczególnych możliwości inwestycyjnych poprzedzono prezentacją uwarunkowań alokacji kapitału inwestorów indywidualnych, poprzez scharakteryzowanie celów lokowania środków przez inwestorów indywidualnych oraz różnych form i klasyfikacji alokacji kapitału (w tym m.in. inwestycji finansowych i rzeczowych, inwestycji pośrednich i bezpośrednich).

Publikacja ma na celu nie tylko przekazanie Czytelnikowi niezbędnych informacji pozwalających efektywnie ulokować kapitał, ale również dostarczyć wiedzę na temat trendów związanych z alokacją kapitału panujących na rynkach światowych. Ponadto jest to pierwsza na polskim rynku zwarta publikacja prezentująca specyfikę wybranych możliwości inwestycyjnych z punktu widzenia inwestora indywidualnego. Autorzy mają nadzieję, że zawarta w książce wiedza przyczyni się do szybszego i zgodnego ze światowymi tendencjami oraz doświadczeniami rozwoju różnych form lokowania kapitału dostępnych dla polskich inwestorów.

Nowa publikacja dr hab. Anny Wojewnik-Filipkowskiej, prof. UG »
Data publikacji: Poniedziałek, 20 grudnia 2021 roku

Polecamy Państwa uwadze nową publikację powstałą we współautorstwie dr hab. Anny Wojewnik-Filipkowskiej,prof. UG, dr Anny Gierusz i mgr Patrycji Krauze-Maślankowskiej: Fundamentalna siła miasta. Synteza koncepcji zrównoważonego, inteligentnego i odpornego miasta, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2021.

Zarządzanie miastem - jego przestrzenią społeczną, gospodarczą i środowiskową, dynamiką i powiązaniami między tymi wymiarami - to zagadnienie wieloaspektowe i złożone. W szczególności z powodu rosnących i zmieniających się potrzeb i świadomości mieszkańców, ograniczeń w dostępie do zasobów oraz współczesnych zjawisk związanych z rozwojem miasta, takich jak suburbanizacja, metropolizacja, gentryfikacja, zarządzanie miastem w oparciu o pojedyncze koncepcje nie jest skuteczne. W monografii wykazano, że wartość miasta jest kryterium determinującym zarządzanie miastem, wymaga strategicznego podejścia do zarządzania, a także że opisywane dotychczas w literaturze przedmiotu syntetyczne wskaźniki stosowane w ocenie miast nie są powszechnie wykorzystywane. W rezultacie zaproponowano połączenie istniejących modeli zrównoważonego, inteligentnego i odpornego miasta. Tak powstała koncepcja „fundamentalnej siły miasta" i odpowiadający mu indeks. Na podstawie analizy przeprowadzonej dla 18 miast w Polsce w latach 2014-2019 w monografii szukano odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  • Jakie zmienne determinują poziom zrównoważenia, inteligencji i odporności miast?
  • Czy miasta są na ścieżce rozwoju zrównoważonego, inteligentnego czy odpornego miasta?
  • Jakie wyniki osiągają miasta w porównaniu do innych miast w ramach danego modelu rozwoju?
  • Jak kształtują się wartości indeksu fundamentalnej siły miasta w ocenie względnej?
  • Czy z punktu widzenia poziomu zrównoważenia, inteligencji, odporności i fundamentalnej siły miasta są do siebie podobne?

Oto fragment recenzji prof. dr. hab. Marka Bryxa:

„(...) Recenzowane dzieło uważam za nowatorskie, będące oryginalną i odważną próbą określenia związków pomiędzy najważniejszymi elementami trzech znanych koncepcji miasta: zrównoważonego, inteligentnego i odpornego. Autorki wychodzą ze słusznego założenia, że chociaż każda z tych koncepcji została szeroko opisana, to miasto współczesne i miasto przyszłości musi posiadać najważniejsze cechy tych trzech koncepcji podejścia do idei miasta, umieć je zmierzyć, wdrożyć i utrwalać, wykorzystując dla rozwoju miejskiego. (...) Opracowanie wskaźnika fundamentalnej siły miasta to realizacja ciekawego, niebanalnego pomysłu, kreującego narzędzie nie tylko świeże, ale przede wszystkim potrzebne w budowaniu strategii miejskiej (...)".

Posiedzenie Zespołu ds. Obszarów Miejskich i Metropolitarnych z udziałem Pana Dariusza Trojanowskiego »
Data publikacji: Wtorek, 30 listopada 2021 roku

Miło jest nam poinformować, że w dniu 25 listopada 2021 roku na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych przy Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju POLSKIEJ AKADEMII NAUK. Tematem posiedzenia były „Problemy zarządzania nieruchomościami gmin”. Wykłady wprowadzające wygłosili:

  • dr hab. Bartłomiej Marona, prof. UEK, Katedra Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego, Uniwersytet Ekonomiczne w Krakowie, 
  • dr hab. Dariusz Trojanowski, prof. UG, Katedra Inwestycji i Nieruchomości, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Gdański. 

W dyskusji udział wzięła m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Miasta Gdyni

Sesji przewodniczył prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej.  

Prezentacje wprowadzające do dyskusji merytorycznej:  

Zarządzanie nieruchomościami gmin w świetle teorii zarządzania publicznegodr hab. Bartłomiej Marona, prof. UEK, Katedra Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego, Uniwersytet Ekonomiczne w Krakowie  

Koncepcja Asset Management w zarządzaniu nieruchomościami gmin w Polsce – aspekty teoretyczne i praktycznedr hab. Dariusz Trojanowski, prof. UG, Katedra Inwestycji i Nieruchomości, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Gdański 

Rekrutacja do Koła Naukowego Inwestor 2021 »
Data publikacji: Sobota, 27 listopada 2021 roku

Koło Naukowe Inwestor ogłasza nabór nowych członków. Zainteresowanych Studentów KN Inwestor zaprasza do zapoznania się z działalnością Koła na stronie Facebook

Sylwetka dr hab. Dariusza Trojanowskiego, prof. UG w Gazecie Uniwersyteckiej »
Data publikacji: Sobota, 27 listopada 2021 roku

W listopadowym numerze „Gazety Uniwersyteckiej”, oprócz wielu interesujących tekstów, dotyczących prezentacji Wydziału Zarządzania UG, znajduje się opis sylwetki pracownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości dr hab. Dariusza Trojanowskiego, prof UG, jako pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Zarządzania oraz Kierownika Studiów Podyplomowych w zakresie Wyceny nieruchomości

"Zarówno w swojej aktywności naukowej, jak i gospodarczej zajmuję się nieruchomościami komercyjnymi. Jako rzeczoznawca majątkowy wyceniam biurowce, hotele, magazyny i obiekty handlowe, dokonuję również oceny inwestycji deweloperskich. Zajęcia dydaktyczne, które prowadzę na Wydziale Zarządzania, również dotyczą tych zagadnień. Aktywność biznesowa daje mi możliwość przekazywania studentom aktualnej wiedzy popartej rzeczywistymi przykładami. Na studiach podyplomowych organizowanych przy Katedrze Inwestycji i Nieruchomości kształcimy przyszłych rzeczoznawców, pośredników, deweloperów oraz zarządców nieruchomości. Większość zajęć na tych studiach prowadzą praktycy. Kontakt z przedsiębiorcami umożliwia przeprowadzenie wybranych zajęć poza kampusem uczelni. Nasi studenci uczestniczą w spotkaniach z deweloperami na terenie powstających inwestycji, z zarządcami nieruchomości w nowoczesnych biurowcach, magazynach i hotelach. Daje im to szansę sprawdzenia, jak zdobytą wiedzę teoretyczną można wykorzystywać w praktyce".

Katedra Inwestycji i Nieruchomości ma zaszczyt w swoim gronie mieć osobę o tak wysokich kwalifikacjach. Cieszymy się, że dr hab. Dariusz Trojanowski, prof UG reprezentował Katedrę Inwestycji i Nieruchomości na łamach listopadowego wydania Gazety Uniwersyteckiej.

Nowy pracownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości Pan Rafał Kowalski »
Data publikacji: Sobota, 27 listopada 2021 roku

Do zespołu Katedry Inwestycji i Nieruchomości dołączył Pan mgr Rafał Kowalski. Wśród zainteresowań naukowych Pana Rafała Kowalskiego znajdują się zagadnienia dotyczące Państwowych Funduszy Majątkowych oraz polityki proinwestycyjnej.

Serdecznie witamy Pana Rafała Kowalskiego, życząc wielu sukcesów i satysfakcji z pracy w naszej katedrze.

Nagrody Rektora i Medal KEN dla Pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości »
Data publikacji: Poniedziałek, 04 października 2021 roku

Rozpoczynamy nowy rok akademicki 2021/2022.

Uroczysta inauguracja wydziałowa roku akademickiego 2021/2022 odbyła się 2 października br. i połączona była z wręczeniem pracownikom Wydziału Zarządzania Medali Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagród Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Wśród pracowników naszej Katedry Medalem Komisji Edukacji Narodowej została odznaczona Pani dr Ewelina Nawrocka za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Nagrody Rektora zostały przyznane za wyróżniające się osiągnięcia naukowe dla Pani dr. hab. Anny Wojewnik - Filipkowskiej, prof. uczelni za wyróżniające się osiągnięcie habilitacyjne pt. „Zarządzanie inwestycjami w mieście – uwarunkowania, organizacja, finansowanie i ocena efektywności” oraz dla Pana dra hab. DariuszaTrojanowskiego, prof. uczelni za wyróżniające się osiągnięcie habilitacyjne pt. Dylematy wyceny nieruchomości komercyjnych w Polsce”.

Serdecznie gratulujemy!

Pragniemy także życzyć naszym Studentom, Pracownikom, Współpracownikom  i Przyjaciołom spokojnego roku akademickiego 2021/2022 rozpoczętego w formule stacjonarnej. Cieszymy się na spotkania z Wami w murach Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego!

 

Certyfikat CEPI Eur dla specjalności Inwestycje i Nieruchomości »
Data publikacji: Poniedziałek, 13 września 2021 roku

Z dumą zawiadamiamy, że w dniu 14 lipca 2021 r. Europejskie Stowarzyszenie Zawodów Rynku Nieruchomości (CEPI) z siedzibą w Brukseli, przyznało nam certyfikat CEPI Eur.

Certyfikat oznacza zgodność programu kształcenia na Specjalności Inwestycje i Nieruchomości z wymogami programu CEPI Eureduc i umożliwia potwierdzenie tej zgodności certyfikatami CEPI w następującym zakresie:

  • Studia licencjackie (stacjonarne i niestacjonarne) – zgodność programu kształcenia w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
  • Studia licencjackie i magisterskie łącznie (stacjonarne i niestacjonarne) - zgodność programu kształcenia w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami

Absolwenci specjalności będą otrzymywać imienny certyfikat CEPI wraz z dyplomem ukończenia studiów. Oprócz możliwości posługiwania się certyfikatem w krajach UE, studenci mogą również odbywać praktyki u europejskich pośredników czy zarządców współpracujących z CEPI. Certyfikat będzie wystawiał Sekretariat Katedry.

Jesteśmy jedną z czterech Uczelni w Polsce, które mogą pochwalić się tym certyfikatem !!!!

Wręczenie dyplomów dla pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości »
Data publikacji: Czwartek, 01 lipca 2021 roku

W dniu 17 czerwca 2021 r. nastąpiło opóźnione, ze względu na trwającą pandemię, uroczyste wręczenie dyplomów habilitacyjnych dla Pani dr hab. Anny Wojewnik-Filipkowskiej, prof. UG oraz Pana dr. hab. Dariusza Trojanowskiego, prof. UG.

Podczas tej samej uroczystości nastąpiła promocja doktorska Pani dr Eweliny Nawrockiej wraz ze złożeniem ślubowania o treści:

Przyrzekam i ślubuję:

  • po pierwsze, że o naszej Uczelni, która tę wysoką godność doktora mi nadaje, zachowam zawsze życzliwą pamięć i w miarę swoich sił starać się będę wspomagać Ją i strzec Jej dobrego imienia;
  • następnie, że zachowam zawsze nieskazitelną tę godność i nigdy nie poniżę jej żadnym czynem niegodnym;
  • wreszcie, że naukę, z którą swe wysiłki związałam, będę starała się rozwijać i wprowadzać w życie korzyści z niej płynące - dla dobra całej nauki i naszej Ojczyzny.

Liczymy, że niedługo nastąpią w naszej Katedrze kolejne promocje habilitacyjne i doktorskie!

 

Powołanie do Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pani dr Eweliny Nawrockiej »
Data publikacji: Środa, 19 maja 2021 roku

Zarządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 maja 2021 Pani dr Ewelina Nawrocka została powołana do pracy w Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej przy Ministerstwie Pracy, Rozwoju i Technologii. Zadaniem PKK jest przeprowadzanie postępowań kwalifikacyjnych w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.

Pani doktor gratulujemy!

Przypominamy naszym Studentom i kandydatom zainteresowanym uzyskaniem w przyszłości uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, że w ramach zrealizowania łacznie programu studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na specjalności Inwestycjie i Nieruchomości wykonany zostaje program zwalniający z konieczności odbycia studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości.

Zespół Katedry Inwestycji i Nieruchomości w powiększonym składzie »
Data publikacji: Poniedziałek, 04 października 2021 roku
Miło nam poinformować, że od semestru letniego roku akademickiego 2020/2021 do zespołu Katedry Inwestycji i Nieruchomości dołączyła Pani dr inz. Aleksandra Koszarek-Cyra.
 
Pani dr inż. Aleksandra Koszarek-Cyra w swojej pracy naukowej zajmuje się innowacjami prośrodowiskowymi, zielonymi inwestycjami i inicjatywami związanymi z szeroko pojętym zrównoważonym rozwojem.
 
Witamy serdecznie w naszym gronie i życzymy wielu sukcesów w pracy naukowo-badawczej w Uniwersytecie Gdańskim!
Nowe wyzwanie w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG dla Pana dr. Krzysztofa Szczepaniaka »
Data publikacji: Środa, 19 maja 2021 roku

Z radością informujemy, że pracownik Katedry Inwestycje i Nieruchomości Pan dr Krzysztof Szczepaniak od lutego 2021 r. pełni funkcję wicedyrektora w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego jako ekspert ds. innowacji dla zrównoważonego rozwoju.

Panu dr. Krzysztofowi Szczepaniakowi serdecznie gratulujemy!

Seminarium ERES „Big Data w nieruchomościach”, 19 marca 2021 »
Data publikacji: Niedziela, 28 listopada 2021 roku

Europejskie Towarzystwo Nieruchomości (ERES) i Katedra Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Gdańskiego (UG) zorganizowali w dniu 19 marca 2021 r. seminarium branżowe ERES pt. „Big Data w nieruchomościach”. Podczas seminarium zostały zbadane i omówione potrzeby użytkowników Big Data na rynku nieruchomości w Polsce i problemy, z którymi się oni borykają.

Big Data wpłynęło na sposób, w jaki organizacje prowadzą działalność w każdej branży na całym świecie, a nieruchomości nie są tu wyjątkiem. W ciągu ostatniej dekady innowacyjne technologie zmieniły rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Wśród podjętych tematów seminarium znalazły się:

  • Analiza wpływu Big Data na rynki nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych,
  • Analiza użyteczności Big Data na różnych etapach cyklu życia nieruchomości,
  • Aspekty metodologiczne i jakościowe Big Data na rynku nieruchomości,
  • Studia przypadków wykorzystania Big Data w nieruchomościach.

Seminarium prowadzone było w języku angielskim. Poniżej przedstawiamy program oraz uczestników seminarium:

START OF SEMINAR

10:00-10:15 (CET): Welcome and Opening
Prof. Mirosław Szreder, Dean of Faculty of Management, University of Gdansk
Prof. Ingrid Nappi, President of the European Real Estate Society (ERES)

SESSION 1
BIG DATA IN COMMERCIAL REAL ESTATE

10:15-10:45 (CET): Keynote Speaker: Katarzyna Puchalska, Head of EMEA Data Quality and Governance, JLL Poland

10:45-11:45 (CET): Panel Discussion
Moderator: Krzysztof Sakierski, Director in the Real Estate Team, NGL Advisory

Panelists:

  • Alan Aleksandrowicz, Deputy Mayor of Gdansk
  • Krzysztof Grzesik, Chairman of The European Group of Valuers' Associations (TEGoVA) and past Chairman RICS Europe
  •  Piotr Smagała, Managing Director REDD Real Estate Digital Data
  •  Sandra Wnuk-Turczyk, Shopping Center Director, BNP Paribas Real Estate

SESSION 2
BIG DATA IN RESIDENTIAL REAL ESTATE

12:00-12:30 (CET): Keynote Speaker: Marcelo Cajias, Head of the Data Intelligence Section, PATRIZIA Germany

12:30-13:30 (CET): Panel Discussion
Moderator: Jacek Maślankowski, University of Gdansk, Statistics Poland

Panelists:

  • Waldemar Izdebski, Surveyor General of Poland
  • Kazimierz Kirejczyk, Vice President of the Board, JLL Poland
  • Kamil Nicieja, CTO & Co-founder of Ada – Rent a Place & Enjoy Living

 

Publikacja w prestiżowym czasopiśmie Land Use Policy Pana dr. Krzysztofa Szczepaniaka »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Miło nam poinformować o najnowszej publikacji powstałej przy udziale pracownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości dr. Krzysztofa Szczepaniaka. Artykuł Naukowy Innovation level and local development of EU regions. A new assessment approach został opublikowany w grudniu 2020 r. w prestiżowym czasopiśmie Land Use Policy (140 pkt.).

Serdecznie gratulujemy!

Polecamy Państwu również wcześniejszą publikację tego zespołu z 2018 roku  Innovation in sustainable development: an investigation of the EU context using 2030 agenda indicators

Publikacja monografii podoktorskiej dr Eweliny Nawrockiej »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Z radością informujemy o ukazaniu się publikacji podoktorskiej Pani Eweliny Nawrockiej pt. Metody badania dynamiki cen nieruchomości w Polsce dla potrzeb wyceny wydanej w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego w grudniu 2020 r. Polecamy tę publikację wszystkim osobom zainteresowanym analizą rynku i wyceną nieruchomości, a Pani doktor gratulujemy!

Nowe stanowisko w Katedrze dla Pani dr hab. Anny Wojewnik Filipkowskiej, prof. UG »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Uprzejmie informujemy, że od września 2020 r. Kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości jest Pani dr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, profesor UG.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów  i zadowolenia z pełnionej funcji!

Pani dr Anna Wojewnik Filipkowska uzyskała stopień doktora habilitowanego »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Z radością informujemy, iż dnia 18 czerwca 2020 r., przewód habilitacyjny w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości zakończył się nadaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego dr Annie Wojewnik-Filipkowskiej, zatrudnionej w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości.

Serdecznie gratulujemy sukcesu! Jest on ważny nie tylko w indywidualnej karierze akademickiej, ale stanowi również wzmocnienie potencjału naukowego Katedry Inwestycji i Nieruchomości i całego Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Wraz z gratulacjami składamy życzenia dalszej owocnej pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.

Pan dr Dariusz Trojanowski uzyskał stopień doktora habilitowanego »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Z radością informujemy, że Uchwałą Rady Dyscypliny Ekonomia i finanse Uniwersytetu Gdańskiego Pan dr Dariusz Trojanowski w dniu 4 maja 2020 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego.

Rada Dyscypliny Ekonomia i finanse Uniwersytetu Gdańskiego jednomyślnie przychyliła się do opinii komisji habilitacyjnej powołanej w postępowaniu habilitacyjnym dr. Dariusza Trojanowskiego, iż osiągniecia naukowe dr. Dariusza Trojanowskiego po uzyskaniu stopnia doktora stanowią znaczący wkład autora w rozwój dyscypliny ekonomia i finanse.

Serdecznie gratulujemy i życzymy Panu doktorowi habilitowanemu Dariuszowi Trojanowskiemu dalszych sukcesów!

Monografia Pana dr. Dariusza Trojanowskiego »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Polecamy Państwa uwadze publikację pracownika Katedry Inwestycji i Nieruchomości Pana dr. Dariusza Trojanowskiego pt. Dylematy wyceny nieruchomości komercyjnych w Polsce , która ukazała się w 2019 r. w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego.

Monografia z dużym uznaniem została przyjęta przez środowisko osób zajmujących się rynkiem nieruchomości komercyjnych, w tym, w szczególności, wyceną nieruchomości.

Panu dr. Dariuszowi Trojanowskiemu serdecznie gratulujemy!

25 - lecie Katedry Inwestycji i Nieruchomości »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Katedra Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się działalnością naukowo-dydaktyczną od 1994 roku.

Dotychczasowy okres aktywnej działalności naukowo-dydaktycznej pracowników naszej Katedry został uhonorowany podczas Jubileuszowej Konferencji Naukowej z okazji 25-lecia Katedry Inwestycji i Nieruchomości. Konferencja odbyła się w dniach 13-14 czerwca 2019 r. w Sopocie.

Podczas konferencji szczególne słowa uznania i podziękowania kierowaliśmy do założycielki naszej Katedry Pani prof. dr hab. Krystyny Dziworskiej oraz naszych emerytowanych profesorów Pani dr. hab. Anny Górczyńskiej, prof. UG oraz Pana dr. hab. Lucjana Czechowskiego, prof. UG.

Dziękujemy raz jeszcze naszym Profesorom za 25 lat pracy na rzecz Katedry Inwestycji i Nieruchomości, a Uczestnikom Konferencji za obecność i serdeczne słowa. Chwile te pozostaną w naszej pamięci na zawsze

Pani dr Małgorzata Rymarzak Członkiem Zarządu ERES »
Data publikacji: Wtorek, 18 maja 2021 roku

Z wielką radością i uznaniem dla Pani dr Małgorzaty Rymarzak informujemy, że Pani doktor, która jest pracownikiem naszej Katedry, została Członkiem Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Nieruchomości: European Real Estate Society! W gronie tego prestiżowego gremium jest jedyną Polką.

Pani dr Małgorzacie Rymarzak serdecznie gratulujemy!