ACCA to jedna z najbardziej docenianych przez pracodawców i najlepiej rozpoznawalnych biznesowych kwalifikacji zawodowych. Członkowie ACCA mają otwartą drogę do kariery wszędzie tam, gdzie poszukiwani są najlepsi specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów.
ACCA daje kompleksową i praktyczną wiedzę z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem, audytu, rachunkowości zarządczej, rachunkowości finansowej, zarządzania ryzykiem, planowania strategicznego, prawa i podatków. To najlepszy wybór dla tych, którzy chcą zarządzać finansami firm.
Dlaczego warto?
Dla uzyskania kwalifikacja ACCA konieczne jest zdanie 14 egzaminów na dwóch poziomach: Fundamentals (F1 – F9) i Professional (do wyboru 5 spośród P1 – P7).
Studenci kończący kierunek Finanse i Rachunkowość na polskich uczelniach wyższych z założenia zwolnieni są z egzaminów od F1 do F4, ale dzięki akredytacji uzyskanej przez Wydział Zarządzania, studenci kończący specjalność „Rachunkowość ACCA” oraz absolwenci Podyplomowych Studiów Rachunkowość ACCA mogą uzyskać aż dziewięć zwolnień - od F1 do F9.
Jest to maksymalna ilość zwolnień jakie może uzyskać absolwent polskiej szkoły wyższej!
Ponadto wymagane jest co najmniej 3 letnie doświadczenie na stanowisku związanym z finansami[1] oraz należy zdobyć 13 kluczowych kompetencji zawodowych z 20. Kompetencje te podzielone zostały na 9 uniwersalnych i obligatoryjnych (oznaczonych od PO1 do PO9), oraz 11 opcjonalnych, kierunkowych (oznaczonych od PO10 do PO20), z takich obszarów, jak m.in. raportowanie, audyt, podatki, zarządzanie finansami czy rachunkowość zarządcza, z których przyszły kandydat na członka ACCA wskazuje cztery. W toku współpracy z mentorem (wyznaczonym przez ACCA) w miejscu zatrudnienia kandydata oraz na podstawie jego ewaluacji następuje ich potwierdzenie.
Trzecim wymienionym komponentem składającym się na proces uzyskiwania kwalifikacji ACCA jest moduł etyczny, zaliczany w formie testu online, który można ukończyć w trakcie lub po zdaniu już wszystkich wymaganych egzaminów ACCA. Przyszli i obecni członkowie ACCA muszą kierować się w swoim życiu zawodowym zasadami etyki w biznesie, która jest jedną z kluczowych wartości promowanych przez omawianą organizację.